تجربیات در دوران اولیه زندگی، تاثیر بسیار زیادی در رشد مغزی کودک دارد، به ویژه که دوره اولیه زندگی هر کودک نزد والدینش سپری می‌شود. ما والدین، مسئولیت زیادی در پرورش مغز کودک داریم. در این ویدیو، توضیحاتی برای کمک به بهبود پرورش مغز کودکان برای والدین داده شده است.
به تعویق انداختن یا پشت گوش انداختن کارها، عادت بدی است که بسیاری از ما به آن دچار هستیم؛ به تعویق انداختن کارها در برخی افراد، از کودکی آغاز می‌شود و به عنوان چالش "چقدر می‌توانم دقیقه نودی باشم"؛ تمام زندگی آنها از جمله خوابیدن، بیدارشدن، غذا خوردن، کارهای روزمره و وظایف مهم را دربرمی‌گیرد.
برای خیلی از ما، موقعیت‌هایی پیش می‌آید که تحت فشار قرار داریم. ولی هرکاری می‌کنیم، نمی‌توانیم خودمان را آرام کنیم. در این ویدیو، یک روش تنفسی به شما آموزش داده می شود که با انجام آن می‌توانید ذهن خود را پاکسازی کنید و به آرامش برسید.
شغل انسان می‌تواند شخصیت او را کامل کند؛ شش فاکتور در انتخاب شغل، وجود دارد که باید آنها را بشناسیم. سردرگمی در مورد انتخاب‌شغل، امری طبیعی است. پیش از انتخاب شغل، باید خودتان را بشناسید، خیلی فکر کنید، شرایط مختلف کاری را امتحان کنید؛ به چیزهایی که مردم را خوشحال می‌کنند، فکر کنید و اعتماد به نفس داشته باشید.
همه‌ی افراد برای خود خواسته های بزرگی دارند؛ پس باید خیلی بلندپرواز باشند. اما لازمه‌ی رسیدن به این خواسته‌ها، داشتن عاداتی است که ما را در مسیر رسیدن به آنها حفظ کند. درواقع، داشتن اهداف جدید بدون داشتن عادات جدید، غیرممکن خواهد بود. پس برای اینکه به عملکرد بالایی دست پیدا کنیم، باید عادات خوبی داشته باشیم. باید لحظه‌ی رهاسازی را برای خود بسازیم تا عاداتمان محقق شوند پس باید از ایده‌هایی استفاده کرد تا کمک کنند به انجام عادات جدید سوق پیدا کنیم. مثلا می‌توانیم هدف خود را یادداشت کرده و در مکانی قرار دهیم که در طول روز مدام آن‌را ببینیم تا پیوسته برایمان یادآوری شود. درواقع این یادآوری‌ است که باعث می‌شود هدف و عادتمان پس مدتی دیگر به هیچ عنوان فراموش نشود؛ یا می‌توانیم ساعت خود را به‌گونه‌ای تنطیم کنیم که در طول روز، چندین بار زنگ بزند تا به ما یادآور شود که چه کاری را می‌خواهیم انجام دهیم. می‌توانیم از کلمه‌هایی که دوست داریم برای انجام هرکاری بشنویم، به عنوان رهاساز استفاده کنیم. در نهایت باید بدانیم که اگر به عادات، بیشتر بچسبیم و بخواهیم آن چیزهایی که مد نظرمان است انجام دهیم، بیشتر از هر چیزی جواب خواهیم گرفت.
سه سال اولیه زندگی کودک از آن جهت که سال‌های اوج رشد مغزند، بر سلامت روانی و یادگیری کودک تاثیر گذارند. هر اتفاقی که در این سه سال بیفتد، در آینده، همراه کودک خواهد بود و از این جهت، لازم است والدین اطلاعات کافی داشته باشند. در این سال‌ها بیشترین تعداد ارتباطات مغزی در فرد شکل می‌گیرد و احساسات کودک می‌تواند بر آن تاثیرگذار باشد. سطوح بالای استرس می‌تواند سلول‌های مغزی کودک را بکشد. والدین با ایجاد وابستگیِ امن می‌توانند به رشد صحیح کودک کمک کنند. آنها باید برای کودک خود وقت بگذارند، نحوه پاسخگویی به نیازهای او را بدانند و نشانه ‌های کودک خود را بشناسند. در صورتی که والدین، نقش ارتباطی خود را به درستی ایفا نکنند، افرادی مثل مربی مهدکودک می‌توانند موجب پیشرفت کودک شوند. مقالات علمی نشان می‌دهد تجربیات سه سال اول زندگی حتی می‌تواند بر ژن کودکان تاثیر گذار باشند. بهترین زمان برای تاثیرگذاری بر مغز، این سه سال است؛ بعدها اصلاح غیرممکن نیست، اما بسیار دشوار است. مهم‌ترین کار والدین در این مدت، این است که نیازهای کودک خود را پاسخ دهند و به چیستی آنها دقت داشته‌باشند.
در سال اول زندگی، کودک "وابستگی" را از طریق نیاز "بودن با کسی"، دیده شدن و در تماس‌بودن احساس می‌کند. در سال دوم زندگی، وابستگی به صورت نیاز به "دوست داشته شدن" نمود پیدا می‌کند. در سال سوم، کودک، احساس تعلق و وفاداری را درک می‌کند و وظیفه شناسی از اینجا شکل می‌گیرد. در سال چهارم، نیاز به مهم بودن در کودک ایجاد می‌شود. در سال پنجم کودک احساس وابستگی عاطفی و عشق را تجربه می‌کند و اگر این مرحله صورت نگیرد‌، بزرگترها نمی‌توانند کودک را به درستی تربیت کنند. در سال ششم، کودک می‌خواهد هرچه در قلبش دارد، با شما به اشتراک بگذارد؛ از جمله با بیان‌کردن رازهایش که این، آغاز صمیمیت روانی است.
اولین قانونِ هرکار خلاقانه‌ای این‌است که افتضاحات به‌بار آمده در ابتدای کار را نادیده بگیریم، عجله نکنیم و سعی کنیم کار را هرروز کمی جلو ببریم و به یک جدول زمانی، پایبند باشیم.
شیوه های تنبیهی مناسب به این دلیل کار می‌کنند و جواب می‌دهند که باعث می‌شوند کودک در جایی( مانند پله یا اتاق خوابش) بنشیند و دوباره به رفتاری که باعث شده در اینجا بشیند، فکر کند.
زمانی‌که کودکان درست برخورد نمی‌کنند و مادر، آنها را تهدید به تنبیه می‌کند، اما کاری انجام نمی‌دهد، باعث می‌شود رفتار کودکان، پرخاشگرانه‌تر شود.
ما در مورد مسایل مختلفی به خودمان دروغ می‌گوییم. این مسئله، ریشههای مختلفی دارد که در این ویدیو، بررسی می‌شوند.
کنترل تمرکز، اهمیت بسیار بالایی دارد و درست انجام دادن آن، یکی از مهمترین امور زندگی است که روی دیگر بخش‌های زندگی تاثیر خواهد گذاشت. راه‌هایی برای بهدست گرفتن تمرکز در این ویدیو به شما آموزش داده می‌شود.
بیشتر