تجربیات در دوران اولیه زندگی، تاثیر بسیار زیادی در رشد مغزی کودک دارد، به ویژه که دوره اولیه زندگی هر کودک نزد والدینش سپری می‌شود. ما والدین، مسئولیت زیادی در پرورش مغز کودک داریم. در این ویدیو، توضیحاتی برای کمک به بهبود پرورش مغز کودکان برای والدین داده شده است.
سه سال اولیه زندگی کودک از آن جهت که سال‌های اوج رشد مغزند، بر سلامت روانی و یادگیری کودک تاثیر گذارند. هر اتفاقی که در این سه سال بیفتد، در آینده، همراه کودک خواهد بود و از این جهت، لازم است والدین اطلاعات کافی داشته باشند. در این سال‌ها بیشترین تعداد ارتباطات مغزی در فرد شکل می‌گیرد و احساسات کودک می‌تواند بر آن تاثیرگذار باشد. سطوح بالای استرس می‌تواند سلول‌های مغزی کودک را بکشد. والدین با ایجاد وابستگیِ امن می‌توانند به رشد صحیح کودک کمک کنند. آنها باید برای کودک خود وقت بگذارند، نحوه پاسخگویی به نیازهای او را بدانند و نشانه ‌های کودک خود را بشناسند. در صورتی که والدین، نقش ارتباطی خود را به درستی ایفا نکنند، افرادی مثل مربی مهدکودک می‌توانند موجب پیشرفت کودک شوند. مقالات علمی نشان می‌دهد تجربیات سه سال اول زندگی حتی می‌تواند بر ژن کودکان تاثیر گذار باشند. بهترین زمان برای تاثیرگذاری بر مغز، این سه سال است؛ بعدها اصلاح غیرممکن نیست، اما بسیار دشوار است. مهم‌ترین کار والدین در این مدت، این است که نیازهای کودک خود را پاسخ دهند و به چیستی آنها دقت داشته‌باشند.
اول می‌خواهم یه اعترافی بکنم. کمی بیشتر از بیست سال پیش کاری کردم که پشیمون؛ کاری که اصلا بهش افتخار نمی‌کنم؛ کاری که امیدوارم هیچوقت کسی نفهمد. اما اینجا احساس می‌کنم که باید آن را افشا کنم.اواخر دهه‌ی ۱۹۸۰ در یک لحظه بی‌عقلی جوانی٬ رفتم به مدرسه‌ی حقوق...
برای خیلی از ما، موقعیت‌هایی پیش می‌آید که تحت فشار قرار داریم. ولی هرکاری می‌کنیم، نمی‌توانیم خودمان را آرام کنیم. در این ویدیو، یک روش تنفسی به شما آموزش داده می شود که با انجام آن می‌توانید ذهن خود را پاکسازی کنید و به آرامش برسید.
شغل انسان می‌تواند شخصیت او را کامل کند؛ شش فاکتور در انتخاب شغل، وجود دارد که باید آنها را بشناسیم. سردرگمی در مورد انتخاب‌شغل، امری طبیعی است. پیش از انتخاب شغل، باید خودتان را بشناسید، خیلی فکر کنید، شرایط مختلف کاری را امتحان کنید؛ به چیزهایی که مردم را خوشحال می‌کنند، فکر کنید و اعتماد به نفس داشته باشید.
همه‌ی افراد برای خود خواسته های بزرگی دارند؛ پس باید خیلی بلندپرواز باشند. اما لازمه‌ی رسیدن به این خواسته‌ها، داشتن عاداتی است که ما را در مسیر رسیدن به آنها حفظ کند. درواقع، داشتن اهداف جدید بدون داشتن عادات جدید، غیرممکن خواهد بود. پس برای اینکه به عملکرد بالایی دست پیدا کنیم، باید عادات خوبی داشته باشیم. باید لحظه‌ی رهاسازی را برای خود بسازیم تا عاداتمان محقق شوند پس باید از ایده‌هایی استفاده کرد تا کمک کنند به انجام عادات جدید سوق پیدا کنیم. مثلا می‌توانیم هدف خود را یادداشت کرده و در مکانی قرار دهیم که در طول روز مدام آن‌را ببینیم تا پیوسته برایمان یادآوری شود. درواقع این یادآوری‌ است که باعث می‌شود هدف و عادتمان پس مدتی دیگر به هیچ عنوان فراموش نشود؛ یا می‌توانیم ساعت خود را به‌گونه‌ای تنطیم کنیم که در طول روز، چندین بار زنگ بزند تا به ما یادآور شود که چه کاری را می‌خواهیم انجام دهیم. می‌توانیم از کلمه‌هایی که دوست داریم برای انجام هرکاری بشنویم، به عنوان رهاساز استفاده کنیم. در نهایت باید بدانیم که اگر به عادات، بیشتر بچسبیم و بخواهیم آن چیزهایی که مد نظرمان است انجام دهیم، بیشتر از هر چیزی جواب خواهیم گرفت.
بسیاری از افراد، به مشکلات شخصیتی خود آگاهی دارند و تمایل دارند که نسبت به آن بی توجه باشند. دسته‌ی دیگری از اختلالات هم هستند که فرد نسبت به آن آگاهی ندارد و تصور می‌کند "دیگران مشکل دارند". اختلالات شخصیتی در دسته دوم قرار می‌گیرند. اختلالات شخصیتی، سندروم‌های مزمن و بادوامی هستند که می‌توانند تمام زندگی فرد را با مشکل مواجه کنند. محققان، اختلالات شخصیتی را در سه دسته قرار می‌دهند. دسته اول، شامل مواردی مانند "پارانویا” می‌شود. دسته دوم شامل افراد خودبزرگ‌بین است و دسته سوم افراد نگران، ترسو و پیش‌گیر هستند. بسیاری محققان بیان کرده‌اند که این حالات، همپوشانی دارند و آنها را نمی‌توان به طور کامل از هم تفکیک کرد؛ به همین دلیل مدلی ارائه می‌شود که اختلالات را به صورت یک طیف درنظر می‌گیرد. مشهورترین اختلال شخصیتی، اختلال "ضداجتماع بودن" است. این افراد حتی نسبت به اعضای خانواده خود، حالت بی‌وجدانی دارند و رفتارهای مخرب بروز می‌دهند. این افراد در بزرگسالی یا وارد جرایم خشونت‌آمیز و رفتار غیرمتعارف می‌شوند و یا مدیرانی ظالم یا افرادی حقه‌باز می‌شوند. این گروه یک درصد جامعه را تشکیل می‌دهند؛ اما شانزده درصد زندانیان به این اختلال مبتلا هستند. محققان، دلیل این اختلال را ترکیبی از روانشناسی، ژنتیک و محیط می‌دانند، اما در کودکی می‌توان افراد مستعد ابتلا به این اختلال را تشخیص داد و برای جلوگیری از آن اقدام نمود.
کلمه خلاقیت در انگلیسیِ قدیم تا حدودی به معنای ساحری بوده‌است. اگر می‌خواهید خلاق باشید، باید جهان را با دید متفاوتی بنگرید. برای خلاق بودن نیازی نیست به فروشگاه‌های هنری بروید. لازم نیست برای شروع پروژه‌ای، همه چیز آماده باشد. وسایل دور ریختنی هم می‌تواند برای کودکان، سرگرم‌کننده باشد. برای تقویت خلاقیت در کودکان، آنها را از گجت‌های الکترونیک دور کنید و فضا و وسایل لازم برای کارهای دستی را در اختیار آنان بگذارید. اجازه بدهید بهم‌ریختگی اتفاق بیفتد؛ از تاثیرات این رویکرد، در آینده کودکان شگفت زده خواهید شد.
در سال اول زندگی، کودک "وابستگی" را از طریق نیاز "بودن با کسی"، دیده شدن و در تماس‌بودن احساس می‌کند. در سال دوم زندگی، وابستگی به صورت نیاز به "دوست داشته شدن" نمود پیدا می‌کند. در سال سوم، کودک، احساس تعلق و وفاداری را درک می‌کند و وظیفه شناسی از اینجا شکل می‌گیرد. در سال چهارم، نیاز به مهم بودن در کودک ایجاد می‌شود. در سال پنجم کودک احساس وابستگی عاطفی و عشق را تجربه می‌کند و اگر این مرحله صورت نگیرد‌، بزرگترها نمی‌توانند کودک را به درستی تربیت کنند. در سال ششم، کودک می‌خواهد هرچه در قلبش دارد، با شما به اشتراک بگذارد؛ از جمله با بیان‌کردن رازهایش که این، آغاز صمیمیت روانی است.
به تعویق انداختن یا پشت گوش انداختن کارها، عادت بدی است که بسیاری از ما به آن دچار هستیم؛ به تعویق انداختن کارها در برخی افراد، از کودکی آغاز می‌شود و به عنوان چالش "چقدر می‌توانم دقیقه نودی باشم"؛ تمام زندگی آنها از جمله خوابیدن، بیدارشدن، غذا خوردن، کارهای روزمره و وظایف مهم را دربرمی‌گیرد.
اولین قانونِ هرکار خلاقانه‌ای این‌است که افتضاحات به‌بار آمده در ابتدای کار را نادیده بگیریم، عجله نکنیم و سعی کنیم کار را هرروز کمی جلو ببریم و به یک جدول زمانی، پایبند باشیم.
شیوه های تنبیهی مناسب به این دلیل کار می‌کنند و جواب می‌دهند که باعث می‌شوند کودک در جایی( مانند پله یا اتاق خوابش) بنشیند و دوباره به رفتاری که باعث شده در اینجا بشیند، فکر کند.
بیشتر