تظاهر همیشه در دوردست رخ می دهد و همیشه گناه دیگران است. ما که خوبیم و هیچگاه دچار تظاهر نمی شویم. هر از گاهی شاید به ایرادهای نامرسوم شخصیتی خودتا اعتراف کنید که خودزنی هم به جای خودش دلپذیر است! لابد از آن دسته نقص هایی است که کسی از داشتنش دلخور نمی شود. چیزی که به جای خودش حتی دلربا است ولی تظاهر؟! هرگز!
قطعه بیکلام موسم بهار- صدای طبیعت
ابتدا تند حرف زدن را معنا کنیم در تند حرف زدن ارتباط معنادار میان کلمات حفظ می شود و مفاهیم به درستی ادا می شود به این معنا که وقتی شخص در حالت او وقتی شخص در حال تند صحبت کردن هست متوجه می شویم که ارتباط منطقی بین کلمات و اجزای جمله برقرار است اما تعداد کلمات در واحد زمان ادا می شود بیش از انتظار ماست
آیا فلسفه می تواند ما را از گرداب خشم نجات دهد؟ در بین تمام احساساتمان هیچ احساسی به اندازه خشم نیازمند باز اندیشی جدی و روشن ما نیست. خشم هرروز اکثر ما را در چنگال خود اسیر می کند. خشم هم فراگیر است و هم زهر آگین.
خواب خوش نقش مهمی در سلامت روانی و جسمی افراد دارد، اما گاهی برخی عوامل باعث اختلال در خواب می شوند؛ یکی از این عوامل کابوس است.
احتمالاٌ برای شما هم پیش آمده که صدایی در سرتان حرف هایی از این قبیل بزند: "باز هم خراب کردی"، "من به هیچ دردی نمی خورم"، "از پس این کار بر نمی آیم"، "هیچ وقت نتوانستم این کار را انجام دهم، الان هم نمی توانم". گفت و گوی درونی فرآیندی طبیعی است که همه انسان ها آن را تجربه می کنند. با این حال وقتی این گفت و گوی درونی به گفت و گویی منفی بدل می شود، مشکلی در کار است.
اضطراب یکی از حالت های استرس زا در انسان است که اگر از حد معقولی فراتر رود، زندگی فردی و اجتماعی او را دچار مشکل می کند که به آن عنوان "اختلال اضطرابی" داده می شود.اختلال اضطرابی یکی از شایع ترین اختلالات روانی است.
کاهش استرس یکی از متداول ترین مشکلات امروز ما است که هرکس به صورتی با آن درگیر است. تقریباٌ پایه تمام بیماری ها استرس و فشار عصبی است که در طول روز و به شکل های مختلف به ما وارد می شود. البته زندگی کوتاه تر و زیبا تر از آن است که بخواهیم آن را با نگرانی بگذرانیم. در این پادکست به 6 روش که به کاهش استرس روزانه کمک بسیاری می کنند، می پردازیم.
چند روز پیش شخصی سؤالاتی در مورد اینکه جلسات روانکاوی به چه صورت است و جرئیات آن چگونه است، داشت. در ادامه به بیان جزئیات بیشتری در این موضوع می پردازیم.
در سال 2013 تحقیق روانشناسانه ای صورت گرفت که یکی از شرکت کنندگان می گفت: من واقعا نمی توانم حفره های کوچک، نابرابر و نامتقارن که کنار هم قرار گرفته اند را ببینم. آن ها باعث می شوند تمام بدنم عمیقا بلرزد. اگرچه این فوبیا ترس از حفره ها خطاب می شوداما محققین با پژوهش های بیشتری متوجه می شوند که مسئله در حد فوبیا جدی گرفته نشده است.
اقتصاددانی رفتارگرا در تحقیقاتی تجربی درباره اینکه وقتی هنجار های اجتماعی با هنجار های بازار و اقتصاد با هم تصادم می کنند چه اتفاقی می افتد، به نتیجه مهمی رسیده است. وقتی این دو هنجار با هم تصادم پیدا می کنند، هنجار های بازار، هنجار های اجتماعی را زیر نفوذ و کنترل خود قرار داده و کانون تصمیم را از روابط انسانی به تجارت تغییر می دهند.
یکی از مشکلات مورد توجه در دنیای امروز مسئله اعتیاد اینترنتی است. در سال های اخیر به صورت بسیار گسترده با این معضل روبرو هستیم که باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری گردیده است.
بیشتر