شاید مهم‌ترین نکته‌ای که لازم است والدین پیش از انجام هر بازی‌ای از خود بپرسند، این است که آیا این بازی متناسب با توانایی‌های فرزند من است؟ برای این‌که در این مسیر گام‌های درستی برداریم، لازم است با ویژگی‌های بچه‌ها در هر سنی آشنا باشیم. به‌عنوان‌مثال بدانیم که غالب بچه‌ها در حدود ۱۳ تا ۱۵ ماهگی راه می‌افتند، حدود دوسالگی می‌توانند بدوند، در حدود سه‌سالگی می‌توانند هدفمند توپ را شوت کنند و یا به‌صورت معمول در حدود چهارسالگی می‌توانند لی‌لی بروند.
تلویزیون، تبلت، شبکه‌های مجازی، ماهواره، رادیو و هزاران بمب‌افکن فکری دیگر... در این عرصه پرتلاطم، چگونه می‌توانیم فرزندانمان را افرادی فکور و با تفکراتی سالم بار بیاوریم؟
موضوع روز جهانی سلامت امسال افسردگی و شعار آن «بیایید در مورد افسردگی گفتگو کنیم» است. افسردگی یک کسالت روحی متداول است که افراد با هر سنی، از هر قشری و در هر کشوری را مبتلا می‌کند. افسردگی نوعی بیماری است که با غم و ناراحتی ماندگار و از دست دادن علاقه و اشتیاق به انجام فعالیت‌های عموماً لذت‌بخش توصیف می‌شود که با ناتوانی در انجام فعالیت‌های روزانه برای حداقل دو هفته همراه می‌شود.
جمله‌ای هست که می‌گوید:«ما تنها یک فرصت برای تأثیرگذاری در نگاه اول داریم». بسیاری از پژوهش‌ها هم به این اشاره می‌کنند که نگرشی که در نگاه اول به فردی شکل می‌گیرد بسیار پایدار و تأثیرگذار است. حال چگونه باید از فرصت نگاه‌های اول کسانی که به‌تازگی ما را دیده‌اند درجلب نظرشان به خود استفاده کنیم و این فرصت را از دست ندهیم.
چرا جوان‌هاازدواج نمی‌کنند؟ چرا سن ازدواج روزبه‌روز بالا می‌رود؟ پایین بودن آمار ازدواج باوجود نیازهای غریزی و غیرقابل‌انکار جوانان بیانگر واقعیت تلخی است که روزبه‌روز جامعه را با آسیب‌هایی جدی و بحران ازدواج روبرو ساخته و بالا رفتن آمار طلاق و پدیده سایت‌های همسریابی که پر از کاربرانی است که به دنبال شریک زندگی خود درفضای مجازی هستند و... خلاصه شرایط غریبی است این بحران ازدواج! چرا، به چه علت؟!آیا واقعاً دلیل ازدواج نکردن جوانان امروز فقط مشکلات اقتصادی است، یا تغییر نگرش‌هانسبت به ازدواج و زیاده‌خواهی‌های ناشی از رقابت‌های ناسالم اجتماعی؟! اگر این شرایط برای بسیاری از جوانان آماده ازدواج مهیا و مناسب نیست، پس این همه توقعات عجیب‌وغریب بابت مهریه به تاریخ تولد و جشن‌های آن‌چنانی و بریزوبپاش‌های بیهوده برای چیست؟! آخرتا کی، داشتن یک زندگی آرام و توأم با خوشبختی جوانان و آینده جامعه باید قربانی چشم‌وهم‌چشمی‌هاو انتخاب‌های نامعقول و کودکانه برخی از خانواده‌ها باشد؟!
«خیلی دوستت دارم، بدون تو نمی‌توانم زندگی کنم، اگه تو نباش یزندگی من معنایی نداره». بیشتر زوج‌های جوان در بیان احساساتی از این‌دست توانایی زیادی دارند، اما احساسات ما در یک رابطه دوطرفه به این هیجانات زیبا ختم نمی‌شود. در یک رابطه زناشویی احساساتی مانند دلخوری، خشم،بی‌علاقگی، تحقیرشدگی، خجالت، ترس و نگرانی، ناامیدی، حسادت و هزار جور احساسات ناخوشایند دیگر در افراد به وجود می‌آید که گاهی بیان آن‌ها سخت به نظر می‌رسد. از سوی دیگر بیان نکردن احساسات و نقش بازی کردن هم باعث دور شدن و فاصله گرفتن زن و مرد از هم می‌شود. بنابراین شناخت احساسات و یادگرفتن نحوه ابراز آن‌ها مخصوصاً در اوایل زندگی زناشویی اهمیت ویژه‌ای دارد ومهارتی است که قادر است یک زندگی زناشویی را نجات دهد.
«هرگز با تمام فرزندان خود یک‌جور رفتار نکنید». احتمالاً این جمله با بسیاری از مقالات یا صحبت‌هایی که در زمینه تربیت فرزند شنیده‌اید، در تضاد است. شاید بهتر باشد که جمله بالا این‌طور کامل شود که با توجه به این‌که فرزندان بر اساس ترتیب تولدشان، شخصیت متفاوتی دارند، ازاین‌رو والدین باید این تفاوت‌های شخصیتی را تشخیص داده و روش‌های خاص و متفاوتی را برای تربیت هر یک از فرزندان به کار ببرند.
اگرچه پدر و مادرها همیشه با کودکانشان حرف می‌زنند، بااین‌حال داشتن گفت‌وگویی درباره موضوعات مهم همیشه چالش‌برانگیز است. برای داشتن چنین مکالماتی نیاز است که والدین، هم رابطه‌ای عاطفی و هم ادراکی با فرزندان برقرار کنند. باید در مورد موضوعاتی صحبت شود که بچه‌ها از قبل آن‌ها را می‌دانند. هنگامی‌که پرسش‌های کلی از کودکان پرسیده می‌شود، معمولاً ذهن آن‌ها قادر به پاسخگویی نخواهد بود، اما اگر به‌جای یک سؤال کلی، یک سؤال جزئی در مورد مسائل مربوط به آن کودک پرسیده شود، می‌تواند نقطه آغازین برای یادآوری وقایع در مغز باشد و به شکل‌گیری یک گفت‌وگو بیانجامد.
کودکان معنادارترین و عزیزترین بخش زندگی والدین هستند؛ اما بزرگ کردن کودک در کنار لذت‌هایی که دارد، یکی از پیچیده‌ترین مسئولیت‌هایی است که هر فردی در طول عمر خود تجربه می‌کند، حال اگر کودک مرتباً در مقابل خواسته‌های والدین مقاومت کند، مثلاً موقع خواب نخواهد به تخت برود، نگذارد به او لباس بپوشانید و یا هر رفتار آزارنده¬ی دیگری از خود نشان دهد، این وظیفه دشوارتر هم می‌شود. در ادامه چند راه‌حل ساده ولی کارآمد برای برخورد با این کودکان را با هم مرور می‌کنیم.
چند توصیه برای تقویت حافظه و قدرت به خاطر سپردن برای افرادی که در مسیر از دست دادن حافظه خود هستند
مهرطلبی هر نوع رفتاری است که با هدف خوب نشان دادن یا مهربان نشان دادن خود از کسی سر بزند یا وقتی است که اولویت اول ما خشنود نگه‌داشتن دیگران به هر قیمتی است.
اگر به همکاران خود نزدیک نباشید و خود حقیقی‌تان را با آن‌ها همراه نکنید، مطمئناً نمی‌توانید یک شبکه حرفه‌ای قوی را ایجاد کنید اما افشای هر چیزی در محل کار، نه‌تنها ضرورت ندارد، بلکه گاهی مشکل‌ساز نیز می‌شود چرا که آشکار ساختن چیزهای اشتباه می‌تواند تأثیر مخربی بر زندگی شغلی شما داشته باشد.
بیشتر