تجربیات در دوران اولیه زندگی، تاثیر بسیار زیادی در رشد مغزی کودک دارد، به ویژه که دوره اولیه زندگی هر کودک نزد والدینش سپری می‌شود. ما والدین، مسئولیت زیادی در پرورش مغز کودک داریم. در این ویدیو، توضیحاتی برای کمک به بهبود پرورش مغز کودکان برای والدین داده شده است.
شاید مهم‌ترین نکته‌ای که لازم است والدین پیش از انجام هر بازی‌ای از خود بپرسند، این است که آیا این بازی متناسب با توانایی‌های فرزند من است؟ برای این‌که در این مسیر گام‌های درستی برداریم، لازم است با ویژگی‌های بچه‌ها در هر سنی آشنا باشیم. به‌عنوان‌مثال بدانیم که غالب بچه‌ها در حدود ۱۳ تا ۱۵ ماهگی راه می‌افتند، حدود دوسالگی می‌توانند بدوند، در حدود سه‌سالگی می‌توانند هدفمند توپ را شوت کنند و یا به‌صورت معمول در حدود چهارسالگی می‌توانند لی‌لی بروند.
تظاهر همیشه در دوردست رخ می دهد و همیشه گناه دیگران است. ما که خوبیم و هیچگاه دچار تظاهر نمی شویم. هر از گاهی شاید به ایرادهای نامرسوم شخصیتی خودتا اعتراف کنید که خودزنی هم به جای خودش دلپذیر است! لابد از آن دسته نقص هایی است که کسی از داشتنش دلخور نمی شود. چیزی که به جای خودش حتی دلربا است ولی تظاهر؟! هرگز!
به تعویق انداختن یا پشت گوش انداختن کارها، عادت بدی است که بسیاری از ما به آن دچار هستیم؛ به تعویق انداختن کارها در برخی افراد، از کودکی آغاز می‌شود و به عنوان چالش "چقدر می‌توانم دقیقه نودی باشم"؛ تمام زندگی آنها از جمله خوابیدن، بیدارشدن، غذا خوردن، کارهای روزمره و وظایف مهم را دربرمی‌گیرد.
راه حل تند صحبت کردن چیست؟ ابتدا باید تند صحبت کردن را معنا کرد. در تند صحبت کردن، ارتباط معنادار میان کلمات حفظ می شود و مفاهیم به درستی ادا می گردند. در حقیقت در تند حرف زدن ارتباط منطقی بین کلمات و اجزای جمله برقرار است اما تعداد کلمات ادا شده در واحد زمان بیش از مقدار انتظار است. این پادکست را دنبال کنید تا با راه حل این مشکل آشنا شوید.
شاید بازی تتریس را یادتان بیاید. همان بازی معروفی که قطعاتی مانند پازل از بالای صفحه نمایشگر به پایین می آیند و باید به شکلی چیده شوند که هر ردیف پر شده و فضا برای چیدن قطعات بعدی خالی بماند و به همین صورت این بازی ادامه دارد.اثر تتریس عبارت است از اینکه زمانی که درگیر بازی مانند تتریس می شویم، باعث می شود ارتباطات خاص سیناپسی مغز به شکل قوی تشکیل شوند که باعث افزایش سرعت مغز می گردد و پس از دست کشیدن از آن کار، مغز هم چنان درگیر انجام آن کار است و پس از انجام آن تصور می کنیم هنوز داریم آن بازی را انجام می دهیم.
قطعه بیکلام موسم بهار- صدای طبیعت
ابتدا تند حرف زدن را معنا کنیم در تند حرف زدن ارتباط معنادار میان کلمات حفظ می شود و مفاهیم به درستی ادا می شود به این معنا که وقتی شخص در حالت او وقتی شخص در حال تند صحبت کردن هست متوجه می شویم که ارتباط منطقی بین کلمات و اجزای جمله برقرار است اما تعداد کلمات در واحد زمان ادا می شود بیش از انتظار ماست
تلویزیون، تبلت، شبکه‌های مجازی، ماهواره، رادیو و هزاران بمب‌افکن فکری دیگر... در این عرصه پرتلاطم، چگونه می‌توانیم فرزندانمان را افرادی فکور و با تفکراتی سالم بار بیاوریم؟
موضوع روز جهانی سلامت امسال افسردگی و شعار آن «بیایید در مورد افسردگی گفتگو کنیم» است. افسردگی یک کسالت روحی متداول است که افراد با هر سنی، از هر قشری و در هر کشوری را مبتلا می‌کند. افسردگی نوعی بیماری است که با غم و ناراحتی ماندگار و از دست دادن علاقه و اشتیاق به انجام فعالیت‌های عموماً لذت‌بخش توصیف می‌شود که با ناتوانی در انجام فعالیت‌های روزانه برای حداقل دو هفته همراه می‌شود.
شغل انسان می‌تواند شخصیت او را کامل کند؛ شش فاکتور در انتخاب شغل، وجود دارد که باید آنها را بشناسیم. سردرگمی در مورد انتخاب‌شغل، امری طبیعی است. پیش از انتخاب شغل، باید خودتان را بشناسید، خیلی فکر کنید، شرایط مختلف کاری را امتحان کنید؛ به چیزهایی که مردم را خوشحال می‌کنند، فکر کنید و اعتماد به نفس داشته باشید.
همه‌ی افراد برای خود خواسته های بزرگی دارند؛ پس باید خیلی بلندپرواز باشند. اما لازمه‌ی رسیدن به این خواسته‌ها، داشتن عاداتی است که ما را در مسیر رسیدن به آنها حفظ کند. درواقع، داشتن اهداف جدید بدون داشتن عادات جدید، غیرممکن خواهد بود. پس برای اینکه به عملکرد بالایی دست پیدا کنیم، باید عادات خوبی داشته باشیم. باید لحظه‌ی رهاسازی را برای خود بسازیم تا عاداتمان محقق شوند پس باید از ایده‌هایی استفاده کرد تا کمک کنند به انجام عادات جدید سوق پیدا کنیم. مثلا می‌توانیم هدف خود را یادداشت کرده و در مکانی قرار دهیم که در طول روز مدام آن‌را ببینیم تا پیوسته برایمان یادآوری شود. درواقع این یادآوری‌ است که باعث می‌شود هدف و عادتمان پس مدتی دیگر به هیچ عنوان فراموش نشود؛ یا می‌توانیم ساعت خود را به‌گونه‌ای تنطیم کنیم که در طول روز، چندین بار زنگ بزند تا به ما یادآور شود که چه کاری را می‌خواهیم انجام دهیم. می‌توانیم از کلمه‌هایی که دوست داریم برای انجام هرکاری بشنویم، به عنوان رهاساز استفاده کنیم. در نهایت باید بدانیم که اگر به عادات، بیشتر بچسبیم و بخواهیم آن چیزهایی که مد نظرمان است انجام دهیم، بیشتر از هر چیزی جواب خواهیم گرفت.
بیشتر