اگر قوه تخیل و ابتکار ندارید، بخوانید

گاهی وقتی انجام یک پروژه را در محل کار یا تحصیل به عهده می‌گیرید ممکن است حسی از ناامیدی به سراغتان بیاید. ایده­پردازی کاری دشوار است بخصوص زمانی که صحبت از پردازش طرح‌هایی مفهومی است که باید به واقعیت بدل شوند؛ اما لازم نیست خیلی هم نگران باشید، چراکه حتی خلاق‌ترین افراد هم گاه در مسیر خلاقیت با بن‌بست مواجه می‌شوند. درهرحال، روش‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید ذهن خود را مجدد احیا کنید و قوه تخیل خود را فعال‌سازید تا به بهترین راهکارها برای هر چالشی دست‌یابید.

 

۱0 راهکار افزایش قوه تخیل و ابتکار  

در ادامه با راهکارهایی که به فعال شدن قدرت ابتکار و خلاقیت شما کمک می‌کند آشنا شوید.

 

استراحت کنید 

زمانی که تمرکز زیادی بر روی یک پروژه دارید، ذهن شما این فشار را حس می‌کند و درنهایت به انبوهی از افکار متفاوت می‌رسید که هیچ کمکی به دستیابی شما به هدفتان نمی‌کند. وقتی خود را به انجام کاری وادار می‌کنید دچار استرس می‌شوید و استرس وضعیتی است که اکثر افراد تمایل دارند به هر قیمتی شده از آن پرهیز کنند. اگر احساس می‌کنید که هیچ فکر و ایده‌ای به ذهنتان نمی‌رسد، کاری که در دست دارید را متوقف کرده و استراحت کنید. مردم روش‌های متفاوتی برای استراحت دارند، بنابراین هر کاری که می‌تواند شمارا از افکار یا موقعیت استرس‌زا دور نگه دارد انجام دهید. قطعاً پس از بازگشت به کار متوجه تأثیری که استراحت در شارژ مجدد قدرت ابتکار شما داشته خواهید شد.

 

مدیتیشن را از یاد نبرید 

گاه به دلیل حجم زیاد افکاری که هیچ ارتباطی با کاری که در دست دارید ندارند، ذهنتان قادر به تولید ایده‌های جالب نیست. توصیه می‌شود که باید از طریق مدیتیشن افکار خود را مرتب کنید. فقط لازم است که محلی آرام و ساکت پیدا کنید، بنشینید و بر روی تنفس کنترل‌شده‌تان تمرکز کنید و ذهن خود را از تمامی افکار غیرضروری پاک‌سازی کنید. سکوت محیط اطراف به شما کمک می‌کند به مغز خود در کاهش افکار مازاد و تمرکز بر ضروریات کمک کنید. هرچقدر که لازم است به خودتان برای مدیتیشن زمان بدهید تا با ذهنی فعال به سراغ پروژه خود برگردید.

 

یادداشت بردارید 

اشتباهی که خیلی‌ها مرتکب می‌شوند این است که فراموش می‌کنند ایده‌های جالبی که به ذهنشان می‌رسد را یادداشت کنند. گاهی، این افکار از جایی که اصلاً فکرش را هم نمی‌کنید به ذهنتان می‌رسد و معمولاً در آن زمان آمادگی اجرای آن ایده‌ها را ندارید. برای اطمینان از آنکه ایده‌های خود را از دست نمی‌دهید، باید عادت کنید که همیشه یک‌قلم و دفتر به همراه داشته باشید تا بتوانید بلافاصله از ایده‌های جالب خود یادداشت بردارید. البته در صورت تمایل می‌توانید از اسمارت­فونتان هم برای یادداشت‌برداری کمک بگیرید.

 

فهرست تهیه کنید 

گاهی مشکل عمده موجود بر سر راه خلاقیت این است که ایده‌هایی در ذهن فرد وجود دارد ولی نمی‌داند کار را باید از کجا آغاز کند. بهتر است ایده‌های خود را به شکل فهرست‌هایی از اموری که باید انجام شود در آورید. هر ایده‌ای را می‌توانید به چند مرحله و بخش خاص تقسیم کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر باید گزارشی را در خصوص یک کشور تهیه کنید فهرستی از نکات جالب‌توجه آن کشور مانند آشپزی، مقاصد گردشگری، فرهنگ و موارد دیگر تهیه کنید و بعد به تهیه گزارش خود بپردازید.

 

مثبت اندیش باشید 

دشمن خلاقیت، عادت مخرب خود انتقادی است. این کار مانع رشد خلاقیت افراد می‌شود. باید همواره انگیزه داشته باشید و از ایراد گرفتن از خودتان بپرهیزید. این روحیه‌ی انتقادی با بهره‌وری و خلاقیت در تضاد است. همواره به خود بگویید که می‌توانید تلاش کنید تا بدین ترتیب اعتمادبه‌نفستان افزایش یابد و بتوانید به ایده‌های جدید دست‌یابید. به محدودیت‌های خود فکر نکنید و تمرکزتان را بر نقاط قوتتان قرار دهید.

 

توقعات را کنار بگذارید 

قدرت خلاقیت شما با توقع داشتن از دیگران و یا حتی خودتان کاهش می‌یابد. اضطراب در خصوص نحوه عملکرد می‌تواند خلاقیت را در نطفه خفه کند. اگر توقعات و انتظارات را کنار بگذارید، از حس لزوم راضی نگه‌داشتن سایرین راحت می‌شوید و بدین ترتیب به خلاقیت خود بال‌وپر می‌دهید. فقط به خاطر داشته باشید که باید همواره تأکید را بر کیفیت بگذارید و به جزییات توجه کنید تا خلاقیت شما شکوفا شود. زمانی که نتیجه موضوع اصلی تمرکز شما نباشد، به تخیل خود فرصت ابراز وجود بیشتری می‌دهید.

 

مطالعه کنید 

یکی از بهترین روش‌های شارژ مجدد ذهن مطالعه است. کتاب، مجله، مقاله اینترنتی و بسیاری دیگر منابع در دسترس شما هستند تا بتوانید روحی تازه به قوه خلاقیت خود بدهید؛ اما همه افراد از مطالعه لذت نمی‌برند. اگر شما هم جزو این افراد هستید باید سعی کنید به‌تدریج زمان‌های کوتاهی را در طول روز به مطالعه اختصاص دهید تا به‌تدریج با عادت مطالعه خو بگیرید. بهتر است روزی نیم ساعت زمان صرف مطالعه مطالبی که با علایق شما در ارتباط‌اند کنید. در همین مقالات و صفحات است که ایده‌های جالب به ذهن شما خطور می‌کند.

 

موسیقی گوش کنید 

برای فعال‌سازی قوه خلاقیت باید محرکی وجود داشته باشد و چه محرکی بهتر از گوش دادن به موزیک موردعلاقه‌تان؟ برای بسیاری از مردم گوش دادن به موزیکی که دوست دارند به آن‌ها کمک می‌کند تمرکز خود را به دست آورند. لازم به گفتن نیست که ثابت‌شده که با گوش دادن به موسیقی می‌توانید بر اضطراب غلبه کنید و روش‌هایی را برای خروج از وضعیت نامطلوب پیدا کنید. مجموعه‌ای از موزیک‌های موردعلاقه‌تان را تهیه کنید و در صورت ضرورت به آن گوش دهید.

 

سفر کنید 

گاه برای شارژ مجدد خلاقیت باید علاوه بر تغییر سرعت به تغییر منظره هم‌فکر کنید. نکته جالب‌توجه در خصوص سفر این است که سفر شما را از محدوده آسایشتان خارج می‌کند و فرصت‌های زیادی را پیش روی شما قرار می‌دهد تا بتوانید تازه‌ها را کشف و تجربه کنید که خود به خلاقیت شما کمک می‌کند. این سفر می‌تواند کوتاه و در ایام آخر هفته باشد و یا سفری بلندمدت‌تر؛ درهرحال آنچه در انتظار شماست، به شما امکان شناخت دنیایی از ناشناخته‌ها را می‌دهد که به رشد قوه تخیلتان کمک می‌کند.

 

کنجکاوی کنید 

هر زمان که با یک مانع روبرو می‌شوید، باید به فکر یافتن راه‌حل بیفتید و هرگز از حل مشکل ناامید نشوید. کنجکاوی در این مسیر کمک بزرگی است، چون به شما کمک می‌کند پرسش‌هایی را طرح کنید و در جستجوی پاسخ آن‌ها فرضیه‌هایی را برای خود تشکیل دهید. همین امر به ذهن ما فرصت فعالیت می‌دهد و خلاقیت ما را به چالش می‌کشد.

رفرنس

مجله مدیریت خانه
تگ ها:

نظر دهید

لطفا موارد خواسته شده را وارد کنید